Filters
Пребарување
РАСАДНИК ЛЕВИДИА дооел

ОСНОВНА ДЕЈНОСТ

РАСАДНИК ЛЕВИДИА се занимава со: 

- Производство, одгледување и продажба на овошен саден материјал – овошни садници,
- Стручни совети за подигнување на овошни насади, кроење и резидба, распоред на садење и правилно комбинирање со опрашувачи
- Подигнување на матични насади и продажба на сертифицирани калем гранки
- Уредување на индустриски објекти и фабрики: надворешно и хортикултуро уредување
- Користење на технологија hydro seeding за брзо озеленување на големи површини
- Продажба на ѓубрива и препарати за органско и конвенционално третирање на дрвата

 

РАСАДНИК ЛЕВИДИА дооел

Подетално за компанијата

Подетално за компанијата

РАСАДНИК ЛЕВИДИА

РАСАДНИКОТ ЛЕВИДИА почна со работа во декември 2012 година, како директна турска инвестиција во македонското земјоделие. Се занимаваме со производство на овошен саден материјал за: јаболка, круши, сливи, лешник, бадем, праска, кајсија, калемен орев, но располагаме и со садници од лимон, мандарина, калинка, портокал, маслинка и многу други овошни видови.

levidia-clubeconomy

ДЕЛОВНО ТЕХНИЧКА СОРАБОТКА

Склучивме деловно-техничка соработка со реномирани расадници од Бурса, Бандрма, Измир со цел да ја примениме технологијата на производство која е усвоена во Турција и отворивме можности за производство на нови овошни сорти кои се добро познати на европскиот пазар.

levidia-clubeconomy
levidia-clubeconomy

САДЕН МАТЕРИЈАЛ

Покрај новите сорти, воведовме и производство на саден материјал на ин-витро подлоги кои се обезвирусени и сертифицирани со цел да се овозможи модернизација на македонското овоштарство и доближување до стандардите на ЕУ.

ПОВРШИНА

РАСАДНИКОТ ЛЕВИДИА располага со површина од 21 хектар во Зелениково (Скопски регион), покрај реката Вардар, наменета за производство на саден материјал. Ова ни овозможува постојано да го прошируваме асортиманот на овошни дрвца, но и да го збогатиме со производство на зимзелени дрва, украсни дрва и сите видови на бобинки.

levidia-clubeconomy
levidia-clubeconomy

ГАРДЕН ЦЕНТАР

РАСАДНИКОТ ЛЕВИДИА располага и со најголемиот гарден центар во Македонија, кој е лоциран на Качанички пат (патот за Косово), на површина од 5.000 метри квадратни, во кој може да најдете секаков вид саден материјал.

Ве очекуваме да не посетите.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови и графичко-техничките решенија е казниво со закон.

Контакт информации

Адреса

Улица: Ул. 1, бр. 1, Пакошево, Зелениково,
1000 Скопје - Производство и одгледување на саден материјал
Ул. 20, бр. 32б Визбегово, Скопје – Продажно место и седиште
Град: Скопје
Држава: Македонија


Социјални медиуми

Лице за контакт

Јасмина Луканова
Костадинка Василевска
Селаедин Сали


Мапа

Документи

Презентација Расадник Левидија

Презентација Расадник Левидија

Преземи